172 gün sonra / 172 days later


Bu fotoğraf, 24 Ekim 2011 tarihli, Van depreminden 172 gün sonra kaydedildi. Bu fotoğrafı kaydettiğim cadde boyunca yürürken, hasar görmemiş bir tek bina görmedim.

/

This picture was taken 172 days after the 24 October 2011 Van earthquake in Türkiye. As I walked down the streets I didn’t see even one building that hadn’t been damaged.

Fotoğraf çekim tarihi/Shooting date: 12.04.2012 – Kaydedildiği Yer/Location: Van

_______________

24 Ekim 2011 tarihli Van depreminin ardından tam 172 gün geçtikten sonra bu kadar “vahim” bir tablo ile karşılaşacağımı ummuyordum. Sıra sıra apartmanların olduğu bir caddenin bir ucundan bakınca, cadde boyunca binalarda çatlama, patlama, yana yatma ve yıkıntıların sebep olduğu bir deformasyon göze çarpıyor ki, bu görüntü felaketin boyutlarını gösterip, insanı olduğu yere çakıyordu. Caddeler boyunca yürürken hasar görmemiş bir tek bina görmedim, evinde kalmaya cesaret eden yok, kaldı ki hasarlı binalara girmek değil yaklaşmak dahi yasak. En vahimi, fiziksel şartlardaki olumsuzluklardan öte “hayalet şehirdeki” idari belirsizliğin devam ediyor olması; “hayalet” diyorum çünkü hava karardığı zaman kimse evinde olmadığından, sokak lambalarının dışında apartmanlarda hiçbir ışık yok… uzaktan bakınca, caddeler sadece sağlı sollu ışıklardan ibaretmiş gibi görünüyor, sanki binalar sessizce saklanmış…

fotoğrafların devamı için

%d blogcu bunu beğendi: