“Aktif icraat” yaşının sorgulanması; Uriah Heep örneği… / Regarding the age of productive work: the Uriah Heep example


uriah-heepÖzer Ergenç’in, 2012′de ikinci baskısı yapılan 16. yy’da Ankara ve Konya isimli kitabının önsözünde, 45 yıl önce olduğu gibi günde 10 saatlik bir performansla çalışma gücünü kendinde bulamadığı için yeni baskının değişiklik içermediğini belirtir. Ergenç, ilk baskıyı muhtemelen 30’lu yaşlarında tamamlamıştı ve şimdilerde 70’li yaşlarında aynı enerjiyi bulamadığından bahsediyordu.

Ergenç’in bu samimi ve mesaj içeren itirafı, “aktif icraat yaşı” kavramını sorgulamama sebep oldu. “aktif icraat” kavramı ile bireyin tüm hayatı boyunca bedensel ya da fikri olarak gerçekleştirdiklerini sahip olduğu maksimum enerji ile sürdürebildiği dönemi kastediyorum, bu dönem gerçekleştirme potansiyelinin zirvesidir ve kişiden kişiye değişmekle birlikte sınırları vardır.

Meseleye, 30.11.2012 tarihinde, Ankara’da sahne alan Uriah Heep grubu örneği üzerinden de bakınca, aktif icraat yaşının yaklaşık sınırları yanında, aktif icraat yaşı ve icraatın onu gerçekleştiren tarafından sunumu arasındaki ilişkiyi de düşünmüş oldum. 

Bu konser gerçekleştiğinde, grup üyelerinden Mick Box 64, Phil Lanzon 62, Bernie Shaw 56, Russell Gilbrook 48, Trevor Bolder 60 yaşındaydı.

/

Regarding the age of productive work: the Uriah Heep example

Özer Ergenç presented his thesis, “Ankara and Konya in the 16th Century” 45 years ago.  In 2012 his work was newly published as a book but without any important changes.  The author explains at the beginning of his book that the reason for the lack of revision today is because, when he wrote the book, he worked on the project 10 hours a day and these days he just doesn’t have the strength.  Actually with this explanation in the introduction alone, Ergenç communicates an important message to his readers.  This is why with this clear message, I believe his work has been republished with an extraordinary addition.

In my research I couldn’t find Ergenç’s date of birth; however, according to what he’s written in the introduction to this current publication,  if we accept that he worked on his thesis when he was in his 30’s, he is about 75 years old as he says that he does not have the energy for a new work.  So, without giving a specific age limit to productive work, I think I have caught a hint with Ergenç’s confession as to what the upper limit might be.

The issue arises when we look at Ergenç and compare him with the the group “Uriah Heep.”

_

Fotoğraf çekim tarihi/yer-Shooting date/place: 30.11.2012/Ankara-Türkiye


Ek okumalar:
‘Geç açılan’ yazar mı? Kime göre?, Doğacan Dilcun Doğan