Ayşen Aydemir


Tabutta Rövaşata, 1996 (Oyuncular: Ayşen Aydemir, Ahmet Uğurlu, Tuncel Kurtiz.. Yön.:Derviş Zaim) İzle Θ 

Ayşen Aydemir (1964-1999) tiyatro ve sinema oyuncusu. Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Amerika’da, Santa Monica’da tiyatro eğitimi aldı. Birçok tiyatro oyununda sahneye çıktıktan sonra sinemadaki tek rolünü 1996 yapımı Tabutta Rövaşata filminde aldı. 26 Eylül 1999’da 6 yıldır mücadele ettiği kolon kanseri nedeniyle 35 yaşında vefat etti. Öldüğü gün Orhon Arıburnu 10. Yıl Tiyatro Ödülü’nü alması bekleniyordu.

‘‘Öfkeliyim. Çünkü Ayşen bir tek Tabutta Rövaşata’da oynadı. Çok mu yeteneksizdi bu kız? Hayır. Aksine, en yeteneklisi, en iyisiydi. Ama filmlerde rol almak için gereken o bayağı ilişkilere giremedi. Ortalama olanın prim yaptığı bir yerde oyunculuk yapmaya çalıştığı için tanıyamadınız onu. Zaten o, ortalamanın dünyasında varolamazdı.’’ (Derviş Zaim)

‘‘Nesrin Topkapı’nın hayatını oynamasını teklif etmişlerdi. Çok güzel dans ederdi. ‘Oryantal dersleri de alırım belki’ diyordu. Sonra o proje kaldı. Propaganda filmi için görüştü, ama Meltem Cumbul’a verdiler rolü. Neden öyle oldu bilmiyorum.’’ (Kardeşi Zeynep)

Talk show’lara çıkıp birkaç ipe sapa gelmez soruyu cevaplayacaktı. ‘‘Önemli’’insanlarla aynı fotoğraf karesine girmek için birkaç kişiyi itekleyecekti. Üç şuh kahkaha, beş saçma demeç yeterdi. Ama bazıları bunu yapamaz. İstese bile yapamaz. Ayşen Aydemir, galiba onlardandı.