Ender Herdurak


‘Simgesel Ölüm’ okumalarımda tesadüfen karşılaştım, Ender Herdurak ismi ile… ‘Elegy’ filmi eleştirisini Θ okudum ve sonrasında bu filmi izledim. Elegy Θ ilginç bir film , içerisinde az ama güçlü fotoğrafik unsurları da barındırıyor olması onu fotoğrafik filmler listeme almama sebep oldu.

Hem seçtiği film hem de hakkında yazılanlar ve muamma kayboluşu sebebiyle Ender Herdurak’ı biraz daha tanımak istedim…

Öğrenebildiklerim oldukça sınırlı; hakkında yazılanlardan; iyi bir film arşivi olduğunu, evinin alt katını bir film izleme odasına çevirdiğini ve bazı sinema merkezli topluluklara katılımının olduğunu anlıyorum. Biraz daha araştırınca, hakkında bulabildiklerim kesintiye uğruyor ve ansızın beliren duvar gibi bir kayboluşla karşılaşıyorum2009 yılında vefat ettiği yazılmış..

Bu ansızın kayboluş ve dahası, onun hakkında sınırlı bilgiye ulaşılıyor olmasına üzüldüm, bir yarım kalmışlık hissine kapıldım, belki de yanılıyorum, bilemiyorum.. Devam etmeliymiş hissiyatımla, yolculuğunda çoğalmasına katkıda bulunmak, böylece mesajına ulaşma şansıma, umut vermek düşüncemle günlüğümde, Ender Herdurak’dan bahsetmek istedim.

Lütfen, Ender Herdurak hakkında ulaştığınız bilgileri paylaşınız.