Hasan Ürgüp


1948 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu Amerika’da, orta öğrenimini İngiltere’de tamamladıktan sonra, London International School’u bitirdi. İlgi ve uğraşıları resim, fotoğraf ve sinemaydı. 1989 yılında, 41 yaşında vefat etti. (Kaynak; “İzlenimler”, Kavram Yayınları: 100, Eylül 1996, İstanbul).

Ankara’da bir sahafın arkada kalmış, tozlu raflarını karıştırırken rastladım Hasan Ürgüp’ün “İzlenimler” isimli fotoğraf albümüne. Levend Kılıç’ın Anadolu Üniversitesi kütüphanesinde, Hasan Ürgüp tarafından bağışlanan kitapları görüp, merak etmesi ile başlayan ve sonrasında Ürgüp’ün kaydettiği fotoğraflara ulaşıp kitap haline getirilmesine kadar uzanan bir serüven bahsettiğim.

Bu albümü, elime alıp sayfalarını karıştırmaya başlayınca, etkilendim ve hemen albümü satın aldım. Sahafta aynı albümden 6 adet daha vardı ve bu güne kadar su yüzüne çıkmamış Ürgüp fotoğraflarının olduğu bu albüm, 12.10.2011 tarihinde 1 TL/0,55 us$ bedelle satılıyordu, bir nevi bedava. Üzüldüm önce, ölmüştü ve duygularını sunmaya çalıştığı fotoğrafları izbe bir sahafın arka raflarında adeta çürümeye terk edilmişti, Levend Kılınç’ın çabası da yetmemişti sanki… Sonrasında buruk da olsa sevindim, çünkü bir şekilde onun o derin algısıyla kaydedilmiş fotoğraflarına ulaşmıştım ve fotoğraflarını yayınlayıp, duygularını iletmesine aracılık etme imkanım vardı. 

Hasan Ürgüp!  Bıraktığın yerden devam ediyorum, rahat uyu.

_____

Eserleri:
Kaydettiği fotoğraflardan seçme bir seri Θ

hasan urgup_atufanpalaliHakkında Yazdığım Bir Yazı’dan