1-9 Aralık 2012 ATO Kitap Fuarı-Ankara


Ankara’ya yakışır bir fuar olmadı; bu fuar yerine, Armada Remzi Kitabevi ya da Tunalı D&R’a gitmek çok daha verimli olurdu.

Çünkü,

1-Kitap fiyatlarının piyasa indirimlerinden daha iyi olmasını beklerdim, maalesef hâlihazırda kitapları zaten fuardaki fiyatlara, hatta daha da indirimli alabiliyoruz.

2-Hadi fiyatlar çekici değil, ya düzene ne demeli? Fuara katılan firmaların gelişigüzel yerleşimi, ilgi alanlarına göre gezmeyi engelliyordu; çocuk kitapları standı yanında roman kitapları satan bir stant, onun yanında dini kitaplar satan bir başka stant, onun hemen yanında test kitapları satan bir stant v.b… Aman tanrım ne büyük bir karışıklık!…

3-Kitap çeşitliliği çok zayıftı, “çok satanlar” dışında spesifik yayın bulmak neredeyse imkansızdı. Yabancı yayın yok denecek kadar azdı.

4-Fuar anonslarını yapanların bu konuda eğitim almış olduklarını düşünmüyorum :(

4-Türkan Şoray imza standında yaşananlar ise anlatılacak gibi değildi; kadıncağız ağladı sonunda…

Kitapları değil ama fuardaki bir antikacı standındaki eski fotoğraf makinelerini incelemek dışında tam bir zaman kaybıydı benim için…

Sonuç olarak,

Bu fuarcılık anlayışın değiştiğine inanmadıkça Ankara’da kitap fuarına gitmeyi düşünmem… Kitap fuarına gitmek istiyorsanız, her yıl Eylülün son haftasında Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul Sahaf Fuarına gidin, kitaba doyun derim :)

Sevgiler

Tufan

09.12.2012 Pazar/Ankara

 

 

%d blogcu bunu beğendi: