Masumiyet Müzesi Hakkında Ek Bilgi / Additional Information about Museum of Innocence


Masumiyet müzesini Θ gezmek için bir kaç tüyo;
Müzenin açıldığı saatlerde orada olun ki kalabalığa karışmadan gezebilesiniz.En üst katta Pamuğun roman yazma stratejisini ve yaptığı eskizlerin özellikle incelenmesini öneririm. Müze içerisinde, fotoğraf çekmek yasak ama dert etmeyin; romana bağlı olarak seçilen ve müzede sergilenen bu objeler birer ikon haline gelip, kendi göndergelerinden koptukları için anlam yitimine uğradıklarından yeniden üretilmeleri, onları imaj olmanın ötesine taşımayacaktır… Kaldı ki,  müze kataloğu amacıyla hazırlanan “şeylerin masumiyeti” kitabında müzeden bolca fotoğraf varken onları yeniden üretmek de ne kadar anlamlı olabilir?
Not: Orhan Pamuk’un henüz hak ettiği ilgiden uzakta olan bu projesindeki görkemin zamanla daha çok fark edileceğini biliyorum.
/
Some tips for visiting the “Innocence Museum”
Be there at the exact opening time so that you can observe the museum without crowd. I suggest that upstairs, you should observe the way of Pamuk’s novel writing strategies and especially his esquisses. It is not allowed to take a photograph in the museum but it doesn’t matter; the objects chosen related to the novel and exhibited in the museum become icons and lose their meanings as a result of disaffiliating with their own transmissions, therefore their reproduction will not carry them beyond being only an image… I mean, how meaningful to reproduce all the objects when there are a lot of photographs from the museum in the book of “Innocence of the Things” prepared with purpose of being a museum catalogue?

Note: I know that the glory in Orhan Pamuk’s project which does not get attention it deserves, will be realized progressively.

‘Romandan Fotoğrafa, Fotoğraftan Romana: Orhan Pamuk’ sayfası için Θ