Kendine Sürgün Syd Barrett Bir PINK FLOYD Fenomeni, A.Tufan Palalı 2023


Rock Tarihinin 1960’lardaki o rekabet dolu muazzam üretken döneminde, Pink Floyd’un yeni gruplar arasında dikkat çekip tanınmasını sağlayan Syd Barrett (1946-2006), kurucu müzisyenlerinden biri olduğu ve PINK FLOYD ismini koyduğu biricik grubundan henüz kariyerinin başındayken nasıl oldu da ayrı düştü ve ‘yapmamayı tercih eden’ birine dönüştü?

Bir Floyd sever olarak grubu daha yakından tanımak ve Syd’in gruptan ayrı düşmesinin nedenlerini öğrenmek için interneti karıştırdığımda, karşılaştığım yüzeysel yorumlar merakımı gideremeyince, nelerin olup bitmiş olduğunu bilmek isteğiyle Pink Floyd’u daha odaklı incelemeye, dinlemeye ve Syd’i gruptan ayıran olguların etrafında daha çok gezinmeye niyetlendim.

Ulaşabildiğim kaynaklarda bu konunun yeterince aydınlatmadığını, adeta geçiştirildiğini fark edince, merakla konuyu derinleştirdim. Bir süre sonra, konu ayrılış meselesini aştı ve ‘Sanatta ana akıma uygun üretimle kanonik yapı içinde yer alabilme olanakları; Sanat eseri ve onun meta değerinin belirlenmesi süreçlerindeki değişkenler; Sanatçının yaşamı ve çevresiyle etkileşimi; Sanatta başarı ölçütleri; Zamanın ruhu karşısındaki Sanatçı; Sanatçının karar alma süreçleri ve kariyerine etkileri’ başlıklarıyla özetlenebilecek olgularla örülü heyecanlı bir serüvene dönüştü. Ulaştıklarım hem aradığım cevabı görünür kıldı hem de rock müzik tarihinin erken dönemine temas eden bir metne dönüştü.

Bir kenti tanımak nasıl ki turistik güzergâhtan çıkıp ara sokaklara dalmakla! mümkünse; bu kitabı da yalnızca görünenle değil, yaşanan olaylar kadar o olayların etrafındaki olgulara da odaklanarak tamamladım. Pink Floyd müzisyenlerinin bilfiil kendilerinin ilk ağızlarından verdiği sözlü ve yazılı beyanlar araştırmamın zemini ve temel referansları oldu (özellikle Nick’in kitabı, Inside Out).

-Kendine Sürgün Syd Barrett, Insragram Sayfası Θ
-Kendine Sürgün Syd Barrett, Linkler
Θ
-İstanbul’da Syd Barrett Esintisi Θ
-Syd Barrett Fotoğrafları, A.Tufan Palalı Seçkisi Θ

Kategoriler:ana sayfa/home page